Сучасний Рожнів — одне із найгарніших сіл Прикарпаття. Його краєвидами милувалися Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич. Яскрава природа надихає на творчість. Тут живе і працює гончар Сергій Дутка, дотепний майстер нетривіальної кераміки.
Гончар до всього займається просвітництвом: навчає, ділиться досвідом. Початківцям варто потрапити до нього на майстер-класи.
Сергій постійно експериментує і знає, наприклад, як зробити неймовірно гарні речі з «глини, попілу і більш нічого», відрізнити на звук «молочену» кераміку (тобто занурену у процесі в молоко) або пофарбувати посуд чи кахлі у природні кольори.
Наприклад, іржа дає жовтий колір, окислена мідь – зелений… Саме такі кольори – ключові у косівській мальованій кераміці (яка є гуцульським ремеслом), що увійшла в 2019 році до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.
Сергій Дутка працює у різних стилях, здебільшого робить посуд та різні чудернацькі речі. Наприклад, зараз чаклує на свічниками-жуками: «Ті, що летять на світ» – так називаються ці вироби з елементами розпису косівської кераміки. Під час майстер-класу Сергій демонструє як розмальовуються кахлі.
«Недавно односельчани знайшли у річці розбиту гуцульську піч, – розповідає митець. – Люди навіть не розуміють її вартості, а на ринку тільки одна старовинна кахля коштує від $200. В нашому селі, на жаль, таких печей вже немає… До речі, знаєте чому косівську кераміку почали називати гуцульською? Тому що у ХХ сторіччі на кахлях почали зображати гуцулів».
У 1990-х роках українське гончарство занепало, а у 2000-х почало відроджуватися… «Якщо люди почнуть підтримувати різні народні ремесла – вони будуть жити, даруючи нам силу і наснагу. І якщо ми спробуємо якусь традиційну річ зробити власними руками, культурні звичаї будуть передаватися новим поколінням”, – пояснює Лада Маланій, експерт проекту «Go52».
– Нематеріальні культурні надбання які тісно пов’язані зі стилем життя та культурами праці карпатців – це і є жива культурна спадщина. І подорож Гуцульщиною з відвідинами кращих майстрів – один з прикладів що можна побачити і чому навчитися під час уїк-енду Івано-Франківщиною».
Проект «Go52» виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з Торгово-промисловою палатою повіту Сату-Маре (Румунія), Кошицькою регіональною організацією туризму (Словаччина), Туристичною організацією ABA (Угорщина) та управлінням туризму Івано-Франківської ОДА і співфінансується ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.
Рожнів знаходиться за 13 км від Косова
#go52heritage Фото автора та з ФБ-сторінки Сергія Дутки