Проєкт «Гуцульські сирні плаї» звітує про створення нового культурно-туристичного продукту у Карпатах.
Карпати в уяві пересічного туриста асоціюються з краєвидами, пішохідними прогулянками в горах, гірськолижними курортами. Відтепер до карпатських “магнітів” додається традиційний карпатський сир.
Протягом року було створено мережу туристичних маршрутів гірськими стежками до полонин з діючими полонинними господарствами. Отож туристи отримають системну інформацію про традиції сироваріння, вівчарства, скотарства в українських Карпатах. Відповідно вони зможуть включати у свою програму подорожі до полонини, спілкування з ватагами, дегустаційні зали, гірські локації.
“Наші локації розташовані в горах, отож кожен маршрут — це поєднання краси Карпат з відвідинами полонинського господарства, знайомство з традиційною культурою сироваріння”, — розповідає керівник проєкту Тарас Антонюк.
Полонинних господарств, задіяних у проєкті, у Закарпатській та Івано-Франківській областях щонайменше 13. Завдяки проекту інформація про них систематизована, а полонинські господарства підготувалися до появи у їхньому графіку спілкування з туристами. До того ж вони є сертифікованими виробниками перших українських сирів з ГЗ (географічним зазначенням) – Гуцульської овечої бриндзі та Гуцульської коров’ячої бриндзи, сирні дегустаційні зали та Музей гуцульської бриндзі в Рахові.
Бриндза приєдналася до системи, визнаною Європою, а це величезна перевага для продукту. По-перше, це увага до виробників і підтримка їхньої роботи. По-друге, продукти з позначкою ГЗ зазвичай продаються у 1,5-2,5 рази дорожче, аніж подібні. Сири достойно упаковуються в пакети чи слоїки з брендованими етикетками.
Господарства-учасники маршрутів «Гуцульських сирних плаїв» проводять дегустації, продають туристам свою продукцію, надають додаткові послуги. А для туриста чисте повітря, джерельна вода та мелодія із дзвіночків овечої отари буде найкращим враженням від гірських Карпат.
Проєкт Культурно-туристичний маршрут «Гуцульські сирні плаї» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.