Це неймовірно: піднятися крутими пагорбами на вантажівці аж до «хребтів» гуцульських гір! Вдихнути найчистіше повітря в світі, закохатися у карпатські красоти і зануритися в живу культурну спадщину гуцулів
Ми побували в гірських мандрах в рамках міжнародного проекту «Go52» повна назва якого – «52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці». Давайте дізнаємося, як можна провести вікенд в Карпатах, чим живуть і чим готові ділитися з туристами майстровиті гуцули.
«Хата різьбяра»
Наша точка старту у високі гори – село Білоберізка на лівому березі бурхливого Чорного Черемоша. Це село у Верховинському районі довгий час вважалося глушиною. Так було, поки шість років тому родина різьбяра Олега Пилип’юка не вирішила приймати у себе бажаючих карпатських рекреацій. Садибу назвали Хата різьбяра.
В садибі Пилип’юків затишно, смачно і творчо: різьбярськими витворами можна не тільки милуватися, але і спробувати себе в цьому мистецтві. Традиційним технікам різьби вчить сам газда.
Навколо садиби – чудова природа: гори, стрімкий Черемош, ліс, скелі та водоспади. Можна просто гуляти чи їздити на екскурсії. І під час мандрів з гідом добряче насміятися з гуцульських анекдотів і примовок – інакше тут не буває.
Як добратися: Від Івано-Франківська до Білоберізки – 140 км, від Чернівців – 100 км. Від Чернівців варто їхати на автобусі до села Петраші, транспорт вирушає майже щогодини. Перейти місточок – і ви в Білоберізці.
Ціна проживання в садибах села – від 250 грн з людини. Зупинитися в розкішних котеджах Хати різьбяра – дорожче, вартість сніданку – 120 грн, обіду чи вечері – 150 грн.
Писаний камінь і трудотерапія «баби» Параски
Головна екскурсія у цьому куточку Карпат – підйом до приголомшуючої гірської панорами. Йти пішки дуже довго, отже транспорт-всюдихід ЗІЛ-134 який місцеві називають «Зінгером» – важлива складова успіху.
По дорозі буде кілька зупинок – зокрема, біля гірської річки з екстремальним, але захоплюючим спуском до бурхливої води. Тут можна побачити як у рукотворному ставочку вирощують форель, яка так і вискакує з води, побачивши годувальницю пані Марію. За її словами, рибу вирощувати не легше за курей.
Весела гуцулка Марія має талант збирати гірські трави і створювати з них найкращі у цих краях чайні композиції. Блогерську експедицію господиня пригощає смачнющою малинівкою, сирними пончиками та сушеними яблучками. Скатерину стелить прямо в кузові вантажівки. Це найкращий фуршет року!
Коли «Зінгер» вже не долає круті гори, на допомогу приходять гуцульські коні. Втім, до Писаного каменю, місця язичницької сили, можна добратися і пішки. Кажуть, що до цього давнього моноліту, вкритого малюнками-петрогліфами, в свій час піднімалися Іван Франко, Михайло Грушевський, Ольга Кобилянська, Михайло Коцюбинський і безліч інших відомих людей. А ще більше – закоханих, про що свідчать наскальні «серця».
Писаний камінь – це невелика скеля висотою 60-80 метрів і довжиною 100 метрів (над рівнем моря її висота – 1221 метри). Якщо піднятися на Писаний камень, можна побачити на його «хребті» чаші з водою: колись вони слугували жертовниками.
Навколо Писаного каменю – ліс наче з середньовічних казок. Оксамитові на дотик мохи, чудернацьке коріння дерев, а кущики чорниці, ожини, малини всіяні ягодами.
Недалеко від Писаного каменю зберігся мисливський будиночок Януковича, складений з великих смерек, далі – покинутий вертолітний майданчик з гаражем. От і всі ознаки сучасного світу. В горах так само гарно, як і вічність тому…
На полонині веселу компанію блогерів зустрічає «баба» Параска Шарабуряк з власним алкогольним продуктом. Кулінарна школа гуцульського майстер-шефа пані Параски дасть фору найкращим ресторанам: її грибна юшка – найсправжнісенька, а вареники «як пух, як дух»! Пані Параску побачиш на ютубі, де вона навчає готувати правильний банош.
У садибі «баби» Параски пропонують трудотерапію. Наприклад, гість може накосити худобі травички. Або зібрати гарбузи, які виросли неймовірно великими!
Довідка: Оренда вантажівки «Зінгер» на день (з 10 до 17.00) – 2500 грн, оптимально для 10-15 осіб. Орієнтовно – 200 грн з людини. Водій-гід супроводжує туристів всю подорож.
Проект «Go52» виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з ТПП повіту Сату-Маре (Румунія), Кошицькою організацією туризму (Словаччина), Туристичною організацією ABA (Угорщина) та управлінням туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА (Україна). Співфінансується ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.