Біля підніжжя Українських Карпат, в 70 км від Івано-Франківська і майже в 120 км від Львова, є приємне містечко під красномовною назвою Вигода. Тут працює чудова атракція «Карпатський трамвай» і «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки».
У мандри на «трамваї»
Вигода з’явилася на мапі світу в кінці 19 століття – як центр заготівлі лісу на злитті річок Мізунки і Свічі. Раніше деревину з гір сплавляли річками, але згодом у Вигоді почали використовувати вузькоколійку, яку збудували завдовжки близько 65 км.
Після Другої світової війни вузькоколійка простягнулася на 180 км, але до сьогоднішнього дня залишилося всього біля 7 км колії в напрямку с. Мізунь, яку використовують і за первісним призначенням, і для розваги туристів.
В народі цей туристичний маршрут називають просто – «Карпатський трамвай». Це єдиний в Україні екскурсійний тур по вузькоколійній залізниці, прокладеній у мальовничому Карпатському передгір’ї. Ставши пасажиром трамваю, можна насолодитися пейзажами одразу двох гірських масивів: Сколівських Бескидів та Ґорґан.
Ширина вузькоколійки – 760 мм, що майже вдвічі вужче традиційної європейської. До складу потягу входить локомотив, що має 12 місць для туристів, з яких можна спостерігати за роботою машиніста. Є вагони на різний туристичний смак: наприклад, закритий вагон з комфортними сидіннями, вагон-кабріолет, а також відкрита платформа для веселого відпочинку і фотополювання.
«Карпатский трамвай» зупиняється біля мосту через річку Мізунку, біля джерела мінеральної води «Горянка», де можна насолодитися видовищем Мізунського водоспаду. Є зупинки біля висячого болота Ширковець і станції «Дубовий Кут», де варто побувати у бойківській колибі аби продегустувати ніжні овечі сири та смачнющі карпатські наливки.
У краєвидах Карпат наче оживають прадавні легенди, повітря пахне травами, настрій радісний, навколо посмішки пасажирів щасливого трамваю. Час екскурсії – 4 години.
«Центр спадщини»
Не менш цікаво у «Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки» – це по-справжньому сучасний європейський музей, заснований у Вигоді в 2015 році. Він розташований у найстарішій будівлі містечка, спорудженій в 1855 році – у колишній резиденції австрійського барона Леопольда Поппера фон Подгарі, який у 1873 році заснував Вигодський тартак, а пізніше збудував вузькоколійку.
Неймовірно, але експозиція «Центру спадщини» захоплює і дорослих, і дітей! Цей перший в Україні візит-центр розповідає про минуле і сучасне бойківського краю, про його історію і природу в інтерактивній формі.
«Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» зроблений за найкращими взірцями європейських сучасних музеїв. Тут панує правило: експонатів треба торкатися! Відчуйте на дотик шкури тварин, почуйте як співають різні птахи, вдихніть аромати лікарських трав, самостійно порахуйте кільця на деревах і навіть визначте вік риби за її лускою…
Чимало стендів оформлені у формі ігор, завдань, на які потрібно знайти відповіді. А в кінозалі «Центру спадщини» варто подивитися багатомовний, захоплюючий фільм про історію і природу Карпат (є версії українською, англійською, російською, польською та німецькою мовами).
На базі «Центру спадщини» створено еко-школу, розроблену на основі природничих шкіл Фінляндії. Ця інституція розрахована на учнів віком 11-17 років і дуже подобається дітям. Крім того, «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» виконує роль центру туристичної інформації і пропонує оригінальні сувеніри.
Стенд для бокорашів
Цієї осені в «Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки» з’явився унікальний інтерактивний стенд «Бокораш», присвячений відчайдушним плотогонам, які сплавляли ліс карпатськими ріками з 17 по 20 століття. Таку ризиковану професію обирали безстрашні, схильні до пригод горяни.
Сьогодні всі бажаючі можуть спробувати себе у ролі керманича-бокораша – для цього в «Центрі спадщини» встановили рухомий дерев’яний макет плота і спеціальні засоби візуалізації, які імітують бурхливу гірську річку. На себе можна вдягнути традиційний одяг бокораша і, ставши на пліт, уявити, з яким ризиком люди переправляли деревину водою, що мчить зі швидкістю 50 км на годину!
Невдовзі новий стенд доповнять вертикальною частиною, завдяки якій можна буде легко вивчити будову плота (бокора), дізнатися особливості праці бокорашів і засвоїти їх професійну термінологію на говірці горян українських Карпат.
Між іншим, ідея стенду «Бокораш» виникла давно, але була втілена тільки зараз – завдяки підтримці Українського культурного фонду і Державного агентства розвитку туризму України, в рамках проекту «Бокораш. Відродження забутої історії лісосплаву».