У мальовничих Карпатах, серед лісистих пагорбів, розташований Гошівський монастир – живий острівок духовності та віри. Цей чоловічий монастир УГКЦ має багатовікову історію та величезне значення для релігійного життя регіону.
Історія монастиря сягає XVII століття, коли на цьому місці була заснована невелика чернеча община. Згодом, у 1740 році, зусиллями отця Йосафата Кунцевича тут було побудовано мурований монастир в бароковому стилі. Монастир неодноразово руйнувався та відновлювався. Протягом віків він пережив піднесення та занепад, закриття радянською владою у 1946 році та повільне відродження в 90-х роках ХХ століття. Тож Гошівський монастир мaє складну, але водночас героїчну історію.
Комплекс храмів Гошівського монастиря нараховує кілька храмів та будівель. Серед них – давня дерев’яна Успенська церква 1684 року, мурований Троїцький собор в стилі бароко, дзвіниця та численні господарські споруди. Всі вони гармонійно вписуються в місцевий ландшафт і створюють неповторний архітектурний ансамбль.
Монастир славиться своїми традиціями і святинями. Тут підтримують древні богослужбові практики, співають церковні піснеспіви, дотримуються стародавніх обрядів. Особливо шанобливо ставляться до чудотворних ікон та мощей святих, яких тут багато. На території монастиря також знаходиться святе джерело з цілющою водою, до якого часто приходять прочани.
Паломництво до Гошівського монастиря
Для віруючих Гошівський монастир вже століттями є важливим місцем паломництва. Щороку сюди приїжджають тисячі прочан з усієї України та закордону.
Особливо масовим є паломництво на великі релігійні свята – Різдво, Великдень, Трійцю, Преображення та інші. У ці дні всі храми переповнені віруючими, які прибувають сюди, щоб взяти участь в урочистих богослужіннях, прилучитися до святинь монастиря.
Крім великих свят, протягом всього року потік паломників не вщухає. “Ми з чоловіком приїжджаємо сюди кілька разів на рік, коли випадає вільний час. Після відвідин цього святого місця завжди відчуваємо душевне піднесення, спокій та натхнення”, – розповідає Галина, паломниця з Тернополя.
Окрім участі в богослужіннях, прочани здійснюють хресні ходи стародавніми монастирськими дорогами, моляться біля святих джерел та ікон, замовляють панахиди та молебні за упокій рідних. Кожен намагається доторкнутися до святинь обителі та почерпнути тут духовних сил.
На сьогодні Гошівський монастир є діючим чоловічим монастирем УГКЦ. Тут проживає невелика громада ченців-василіан. Вони підтримують монастирське господарство, займаються благодійною та соціальною діяльністю. Монастир має власну іконописну та ткацьку майстерні, виробництво церковного начиння та сувенірів. Отож, незважаючи на свою давню історію, обитель залишається живою і діяльною.
Щороку тисячі туристів відвідують цю перлину Карпат. Монастир активно співпрацює з місцевою громадою у справі збереження історико-культурної спадщини краю. Ось можливий текст про те, як дістатися до Гошівського монастиря:
Як доїхати?
Гошівський монастир розташований у Надвірнянському районі Івано-Франківської області, на відстані близько 20 км від міста Надвірна.
Найзручніше дістатися сюди власним автотранспортом або на замовленому трансфері. Якщо ви плануєте поїздку з Києва, то можете забронювати квиток на потяг Київ – Івано-Франківськ. З Івано-Франківська або інших міст області сюди веде автошлях Р24, який проходить через Надвірну. Залізничного сполучення немає.
Також можна скористатися регулярним автобусом з Івано-Франківська, Коломиї чи Надвірної до села Гошева, звідки до монастиря 5 км пішки лісовою дорогою. Автобуси курсують щоденно кілька разів на день.
З Івано-Франківська можна дістатися маршрутками No117 або No120, які проходять через Надвірну. З Коломиї ходять автобуси No609 та No154 до села Гошева.
Подорож займає 1-1,5 години. Бажано заздалегідь уточнити розклад руху громадського транспорту та придбати квитки, адже у вихідні та свята автобуси переповнені.
Дістатися до Гошівського монастиря можна як організованим туром, так і самостійно – громадським чи власним транспортом. Головне заздалегідь планувати маршрут та час в дорозі.