Унікальним свідченням багатовікової історії та майстерності українських предків є 8 дерев’яних церков, що увійшли до Списку світової спадщини ЮНЕСКО у 2013 році. Ці храми, розкидані по Карпатах, є не лише витворами мистецтва, а й символами духовності та культурної спадщини.
Там за хмарами
Церква Собору Пресвятої Богородиці, с. Матків, Львівська обл.
Високо в горах між відомими курортами Свалява та Сколе загубилося село Матків. Дістатися сюди – та ще пригода, проте година тряски у власному авто чи півтори у маршрутці зі Львова варті того, щоб побачити цей шедевр бойківської школи народної архітектури середини XIX століття. Незвичайний багатоярусний храм стоїть на пагорбі в центрі села, а звідти відкривається чудовий краєвид на зелену долину річки Стрий і Бескидську гірську гряду, що тоне в туманах.
Церква Собору Пресвятої Богородиці була споруджена в 1838 році.
Цікаво, що робочою силою під час будівництва переважно були жінки: чоловіче населення села в той час масово рекрутували до війська Австро-Угорщини.
Церква триверха, належить до храмів бойківського типу. Квадратні зруби розташовані по осі захід-схід. Обабіч вівтаря прилягають невеликі прямокутні ризниці. Над ними побудовані восьмибічні верхи (зуби), над навою з п’ятьма заломами. А над вівтарем і бабинцем — з чотирма заломами, що увінчані шоломовими банями з маківками та хрестами. Нажаль, під час якогось з ремонтів заломи та криша були перекриті бляхою замість старого гонту. Так церква виглядала в 1904 році.
Тиха пристань
Церква Зіслання Святого Духа, с. Потелич, Львівська обл.
Найстаріша збережена в Україні дерев’яна церква, яка була збудована 1502 року коштом місцевих гончарів на місці церкви Бориса і Гліба, яку спалили татари. За переказами, Богдан Хмельницький побував на богослужінні у цій церкві, коли чекав з розвідки вістуна Буняка.
Побудували церкву на високому пагорбі біля краю. Як і годиться, без жодного цвяха. У давнину при ній зберігалося сім гармат, і в небезпеку сюди збігалися всі жителі. Сьогодні комплекс, що складається з храму, дзвіниці і двох сторожок нагадує човен і виглядає умиротвореним. Заходьте, милуйтеся розписами, що прекрасно збереглися.