“Гуцульську овечу бриндзю пропонують занести до переліку елементів нематеріальної спадщини ЮНЕСКО — слідом за борщем. Відповідний лист-згоду громадськості про передачу елемента для внесення його до регіонального переліку НКС з подальшим просуванням до Національного реєстру та Міжнародних списків підписав голова Асоціації виробників традиційних карпатських високогірних сирів Анатолій Павлюк” – йдеться в повідомленні Закарпатської ОДА.
Унікальний карпатський сир відомий ще з XIV століття, його виробляють гуцули, мешканці високогірних Карпат протягом багатьох століть — за незмінною технологією, традиції передаються з покоління в покоління. Бринзу споконвіку готують виключно чоловіки, бо вівчарство — справа чоловіча
Отож процес включення гуцульської бриндзі до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини розпочато.
Ініціативу рахівчан підтримали й іноземні дипломати. Консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль побажав закарпатцям успіху на шляху до втілення цього амбіційного задуму, щоб гуцульську бриндзю внесли у Нацперелік України та у відповідні реєстри ЄС.
Вже зроблені перші кроки з популяризації гастрономічного бренду: у цьому році відкрито “Музей гуцульської бриндзі в Рахові”, який є “ланцюжком” між розповідями про бриндзю і мандрівками на лонину до господарств, де її виготовляють. Це сучасний інтерактивний музей. Його інтер’єр виконаний у народному стилі, експозиції показують процес створення сиру. Тут же є макет «вівчарської стаї».
Про бринзу
Бринза – надзвичайно корисний сир, вона містить вітаміни (С, Е, А, В1, В2) і мінеральні речовини (солі кальцію, калію, фтору). Кальцій, який вона містить, повністю засвоюється організмом людини на відміну від кальцію, що міститься в інших молочних продуктах харчування. Всього 100 грамів бринзи дозволяють людині забезпечити необхідний запас кальцію на цілий день.
Користь бринзи безсумнівна для людей будь-якого віку, особливо важливо включати бринзу в раціон харчування дітям, літнім людям. Найкраще бринза смакує в овочевих салатах, до канапки, також вона добре плавиться.
Фото: chesnyj_syr