Шипіт
Один із найдоступніших і найвідоміших водоспадів Закарпаття знаходиться на схилах гірського масиву Боржава поряд з гірськолижними курортами Пилипець та Подобовець. Потік туристів тут не вичерпується будь-якого сезону, а інфраструктура не дає залишитися наодинці з природою. Проте водоспад заввишки 14 метрів варто побачити – його красу та шепіт водяних струменів описують навіть у віршах.
Згідно з легендою біля гори Великий Верх, з якої тече водоспад, жили Іван та Марічка. Вони покохали один одного і зустрічалися таємно біля підніжжя гори. Якось мати дізналася про це: небо вибухнуло грозою і бурхливий потік води забрав пару в прірву. З того часу в струменях водоспаду чути шепіт закоханих.
Щороку тут проходить фестиваль Шипіт, на який збирається безліч хіпі, панків, інших неформалів та любителів природи. Фестиваль засновано ще 1993 року. Це одна з найвідоміших неформальних тусовок.
Женецкий Гук
Один из самых известных водопадов Карпат расположен на реке Прут в горном массиве Горганы. Женецкий водпад состоит из одного каскада высотой около 15 метров, он слышен издалека: именно шум воды, падающей на камни, дал водопаду такое название. Впрочем, «гук» и без того означает “водопад” на местном наречии. Водопад достаточно молодой, он образовался во время половодья в прошлом веке.
Підйом на висоту 900 метрів над рівнем моря від траси не надто складний, а біля водоспаду є ресторан та простіші заклади з їжею та сувенірами.
Щоб побачити водоспад, треба доїхати від Яремчі чи Ворохти до села Татарів та вже звідти рейсовим автобусом до повороту на Гук. Далі 8 км легкого пішого маршруту, половина його заасфальтована, а половина – ґрунтова. Веселі історії про облагородження цієї дороги та дачу Ющенка можете дізнатися у місцевих.
Якщо ви плануєте похід із наметами, підніміться на вершини Хом’як та Синяк, а вже потім спускайтеся до водоспаду. Ще один маршрут іде до водоспаду через гору Явірник.
Дзембронські водоспади
Каскад водоспадів понад 100 метрів завдовжки у високогірному селі Дземброня змусить вас попітніти у дорозі на висоту 1600 метрів. Ще одна назва гука – Смотрицькі водоспади. Найвищий каскад – 10 метрів, а найкрасивіші та дикі місця знаходяться вище за течією, так що беріть зручне взуття та будьте обережні на мокрому камінні. Доїхати до початку маршруту можна автобусом Верховина-Дземброня. Самі водоспади знаходяться на маршруті від села Дземброня до гори Поп-Іван. Якщо ви вдосталь помилувалися водоспадами і ще не втратили ентузіазм, можна продовжувати сходження на один із українських двотисячників.
Ялинський водоспад
Це найвищий водоспад в Україні – вода падає з висоти 25 метрів. Відкритий для відвідування нещодавно, 2011 року, тож жодної інфраструктури там немає, як і сміття.
Маршрут до Ялинського водоспаду починається від села Ділове у бік Мармарошського гірського масиву, 8 кілометрів постійного підйому вгору займуть кілька годин. Місцями підйом досить крутий, краще брати трекінгові палиці. Відвідування водоспаду зручно поєднати з походом Мармарошським масивом, бажано виділити цілий день, хоча в дуже швидкому темпі і без зайвих речей можна встигнути сходити туди за півдня. Якщо, крім природи, вас цікавлять інші пам’ятки – саме в селі Ділове знаходиться офіційний центр Європи.
Прутський водоспад
У Ворохті на підйомі до Говерлі знаходиться ще один гарний водоспад – Прутський чи Говерлянський. Він складається з 6 річкових каскадів, найвищий із яких має висоту 12 метрів. Цей водоспад легко знайти, маршрут до нього промаркований від турбази з боку Говерли, йти всього 2,5 км. Похід на водоспад варто поєднати із підйомом на найвищу гору України – висота Говерли 2061 метр.
Гаджинські водоспади
Трохи південніше Ворохти біля села Бистрець знаходиться каскад з 6 водоспадів, найвищий з них має висоту близько 6 метрів. Дорога до Гаджинських водоспадів досить складна, всім рекомендують наймати провідника. На висоті 1500 метрів на вас чекає прохолода та краса дикого лісу та бурхливої річки. Навколо знаходяться найкрасивіші двохтисячники Карпат: Поп-Іван, Петрос та Бребенескул – регіон дійсно привабливий для серйозних походів та альпінізму. Їхати від Ворохти треба до села Ільниця, а звідти до села Бистрець.
Джуринський водоспад
Джуринський водоспад унікальний своїм розташуванням – це найбільший із рівнинних водоспадів України, його висота 16 метрів. Знаходиться на Тернопільщині біля села Нирків – знайти його легко, тож тут завжди людно. Біля водоспаду зручно купатися та ставити намети, а ще поряд знаходяться руїни старого замку. Є кілька версій походження водоспаду, за однією з легенд його створили турки: під час облоги Червоноградського замку вони змінили русло річки, щоби залишити обложених без води.
Буковинські водоспади
На північ від Івано-Франківської області знаходяться водоспади Кудринець та Бухтівецький, а ми переміщуємося на 40 кілометрів на схід (по трасі 70 км) до Чернівецької області. На притоці Черемоша, річці Смугар знаходиться 7 водоспадів, тому їх ще називають Смугарськими. Найвищий із них Великий Гук висотою 19 метрів. Буковинські водоспади ввійшли до 7 природних чудес України – їм надали 9 місце.
Урочище «Каскади»
Біля села Злинка Кіровоградської області розташований мальовничий каньйон річки Буки, утворений виходами гранітних тектонічних плит на поверхню. У каньйоні багато невеликих водоспадів та унікальних рослин на території близько 2 гектарів.
Русилівські водоспади
Каскад водоспадів у Бучацькому районі Тернопільської області, загальна висота каскаду 150 метрів, окремі водоспади заввишки від 1 до 12 метрів. Річка Русилівська захована у затишному лісовому гаю, тут красиві рослини, багато яскравих метеликів. Місце досить дике, найпростіше дістатися сюди автомобілем. Спуск до водоспадів не обладнаний: беріть зручне взуття.