Добропарк – розкішна ботанічна резиденція побіля Києва для любителів відпочинку на природі серед квітів. Але люблять її не лише за тюльпанові, півонієві, лавандові інсталяції в час цвітіння. Добропарк з його масштабами і амбіціями висадити 10 млн видів рослин уособлює собою всю Україну. Людина зі Сходу з перших кроків впізнає тут безмежні рівнини, що біжать до горизонту. Житель Центру України порадіє горбистим ландшафтам, виходець з Поділля впізнає серед зелених зон фрагменти рідних лісів. Отож саме Добропарк став ідеальним місцем для акції “Пізнавай і відновлюй. Себе. Свій дім. Україну”.
Суботнього ранку 13 травня до Добропарку приїхали волонтери, ресторатори, засновники різноманітних проектів, вчені, музиканти. А ще зібралися місцеві жителі з селища Мотижине – познайомитися з гостями, перезавантажитися і відпочити з користю. Мотижине – село, яке разом з Добропарком майже місяць переживало всі біди окупації. “Ми з волонтерами приїжджали в Добропарк після звільнення від загарбників, бачили розбиті будівлі і понищені рослини. Цього року тисячі людей приходять милуватися долиною тюльпанів, і це свідчення нашої незламності”, – говорить Валерія Бондаренко, керівниця і креаторка проєкту “Відлуння руйнації” творчого об’єднання “Славута”.
Метою Акції солідарності було бажання організаторів передати жителям села та учням Мотижинського ліцею ідеї для розвитку, які дарує щедра місцева земля і природа. Хоча крім цього за традицією волонтери привезли речі приземлені, без яких на кожній окремо взятій ділянці ніяк. Наприклад, фарби для стін ліцею на суму 40 тис. грн. Давній друг України віолончеліст з Фінляндії Лукас Стасевський передав необхідне приладдя для військових. А учасники акції зібрали кошти на дві відеокамери нічного бачення для авто 31 бригади, де служать мотижинці. За звичаєм у передачу на фронт активісти поклали сухі борщі і супи.
Цього року у Добропарку розквітло 3 мільйони тюльпанів. Сам по собі Добропарк надихає: за три роки (з перервою на руйнівну окупацію) тут збудовано сучасний ботанічний рай, яким можна не лише милуватися, а й вивчати садівництво, його нові технології і прилучатися до роботи науковців.
Мотижинський ліцей отримав рослини для клумби лікарських і пряних трав, а також садовий інвентар . Для домашніх експериментів дітям подарувати горщики з лікарськими рослинами та набір садівника. Про лікарські і пряні трави розповіла дітям співробітниця Ботанічного саду ім.Гришка Марія Ганзюк.
Справжнім сюрпризом для учасників акції став приїзд і виступ відомого дослідника пермакультурного городництва, який впроваджує різні типи органічних грядок, Володимира Розума. Пан Володимир розповів про спільну роботу з вченими по відновленню вибухових вирв на деокупованих територіях .
Набуті знання згодилися учасникам акції , коли вони садили клумбу розсадою лікарських рослин, придбаних Юлією Пітенко, засновником руху Slow Food Ukraine. Це організація, що підтримує місцевих виробників та опікується біорізноманіттям. А яку роль на нашій кухні можуть зіграти пряні рослини, показав шеф-кухар ресторації “За двома зайцями” Владислав Ганжа. Він приготував зелений борщ з шпинато-щавлем, плов з тичинками квіток, пироги та тістечка. Доповненням до десертів став авторський чай “Квітуй, Земля”, який розробив спеціально для Добропарку травник у третьому поколінні Вадим Жигун.
Програма зустрічі з мотиженцями передбачала не тільки роботу з землею. Ліцеїсти взяли участь у майстер-класі з петриківського розпису Наталії Підгірної-Бабин.
І під кінець акції на фоні весняного парку відбувся яскравий концерт групи IL Men, яка талановито осучаснює поп-оперні композиції. Хлопці виконали відомі оперні арії та вперше заспівали нову пісню “Ти – моя Україно!”
Захід відбувся за підтримки Проєкту USAID «Економічна підтримка України» та організований «Мережею захисту культурної спадшини в контексті солідарної економіки»
Співорганізатори: Проєкт «Відлуння руйнації», «Асоціація в’їзних туроператорів України», туристична компанія «Орнамент України»», БФ «Омріяна країна», БФ «Армія волонтерів», Slow food Ukraine, БФ ODFFU, за участі Ботанічного саду імені Гришка.