Допитливій людині, що вивчає Київ, до всього доторкнутися, все спробувати неможливо та й не потрібно. І самі кияни на питання, що подивитись, тільки розводять руками, адже у цьому місті так багато куточків, які варто відвідати. Київ, як гарне вино, варто смакувати маленькими ковтками.
Перше знайомство
Безумовно, в Києві з його більш ніж півторатисячолітньою історією є знакові місця, які гості міста відвідують насамперед. Нині це Майдан Незалежності й Софійська площа.
Саме на них запалюють вогники новорічної ялинки, влаштовують новорічні ярмарки, збираються на віча та проголошують Універсали, приходять, щоб виявити недовіру владі й навіть змінити її. Для кожного українця ці дві площі асоціюються зі свободою та незалежністю.
Контрактова — одна з найдавніших у місті. Її історія бере початок із часів Київської Русі. Тоді побудували й церкву Богородиці Пирогощі. У XV столітті, після руйнації військом кочівників Верхнього міста, центр Києва перемістився саме на Поділ. Тож було зведено ратушу, потім з’явився колодязь-фонтан «Самсон», згодом — комплекс Братського монастиря.
На Поштовій площі ще з часів Київської Русі влаштовували торговища. У 19 ст. побудували поштову станцію та церкву Різдва Христового. Поштова площа — це й річковий порт, звідки можна вирушити на прогулянку Дніпром. Станція фунікулеру до Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря.
Нині Поділ (Контрактова, Поштова та Житньоторзька площі) – це особливе місце, яке необхідно відвідати. Тут збереглися пам’ятки, яким уже багато століть. Так, на вулиці Щекавицькій віднайшли залишки давньоруської цивілізації 12-13 ст., особисті речі староруських князів, а також вулицю XVII- ХІХ ст.
Сакральна архітектура
Столиця України — це мультикультурне та багатонаціональне місто, де незалежно від вірування кожен знайде місце, щоб поговорити з Богом. Хоч би куди ви пішли — чи у Володимирський собор, Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир, Софійський собор, Києво-Печерську лавру, чи римо-католицький Собор Святого Олександра, греко-католицький храм св. Василя Великого, чи у Синагогу Бейт Яаков, ви відчуєте благодать цих місць.
У кожного з цих святих храмів своя історія. Так, Михайлівський Золотоверхий собор побував онук Ярослава Мудрого – Святополк Ізяславович (12 ст.). У 30-х роках минулого століття його було зруйновано й тільки у кінці 90-х років 20 ст. знову відбудовано.
Києво-Печерську лавру кожного дня відвідують тисячі вірян. Сюди приходять поклонитися святим мощам, побувати у печерах та відвідати музеї. Лавра стала центром просвітництва, культури та духовності України.
Одна з найвідоміших духовних святинь Києва – Софійський собор, який побудував у 1037 р. князь Ярослав Мудрий на місці перемоги над печенізьким військом. Софійський собор та Києво-Печерська лавра внесені до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.
Головні артерії міста
Бути у столиці держави і не прогулятися вулицями, які входять у список must see, — означає не мати жодного уявлення про Золотоверхий. Його візитівкою давно і зовсім недавно стали Хрещатик, вулиця Грушевського, алея Героїв Небесної Сотні, Андріївський узвіз.
Найкраще починати маршрут з Андріївського узвозу, де не тільки продають сувеніри, а є цікаві музеї, театри, галереї, кафе, ресторані та Андріївська церква архітектора Растрелі. Поруч Володимирська гірка, де відбувалося Хрещення Русі, в інші стороні фундамент Десятинної церкви, яку за свідченнями істориків, збудували до 988 року.
Дальше Десятинною та Михайлівською вулицями спустіться на Майдан Незалежності й підніміться алеєю Герої Небесної Сотні до вулиці Інститутської. Дійдіть до Садової й зверніть на неї. Так потрапите на вулицю Михайла Грушевського – центральну артерію «урядового кварталу». Ліворуч височітиме будинок Кабінету Міністрів, а через дорогу — Маріїнський парк, де видніється купол Верховної Ради. Повернувши ліворуч, спуститеся знову до Хрещатика.
Незвичні будівлі Києва
Під час Другої світової Київ дуже постраждав, але чимало будівель уціліло. Нині вони зачаровують архітектурою. На вулиці Банковій обов’язково огляньте на Будинок з химерами. Його навивають головною спорудою раннього неоготичного стилю Києва. Її зведено у 1901—1903 роках за проєктом Владислава Городецького. Неповторні архітектурні шедеври є на вулиці Шовковичній, 19 (замок барона Ікскюль-Гільденбанда), Городецького, 9 (будинок Гінзбурга), на розі вулиць Орлика та Шовковичної (будинок Ковалевського, відомий ще як Арабський дім). На вулиці Шовковичній, 17/2, поряд із відомим будинком Ікскюль-Гільденбанда — Шоколадний будинок, а ось будинок вдови, що плаче — на вулиці Лютеранській, 23. У кожного з них власна історія — незвичайна, унікальна й навіть містична.
Містичний Поділ
Одне з місць сили в Києві — Лиса гора. З нею пов’язують чимало легенд і містичних історій. Офіційно в Києві чотири таких гори, а неофіційно — більш як десяток. Пропонуємо піднятися одну з них — Хоревицю.
Між Київським академічним драматичним театром на Подолі та магазином FluRanet, що на Андріївському узвозі, знайдіть сходи, що ведуть вгору. Як подолаєте їх, ґрунтовою стежкою підніміться на вершину. Перед вами постане неймовірна панорама. За цим незвичайним місцем доглядають послідовники давніх слов’ян-аріїв, тут їхнє капище. Збоку від капища збереглися кілька могил із кладовища, яке у 1937 році зруйнував НКВС.
Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова (Андріївський узвіз, 13-а) — один з найцікавіших і містичних. У ньому проводять екскурсії і вдень, і вночі. Саме в цьому музеї поринете в атмосферу 1920-х років, потрапите у літературний світ Булгакова.
Замок Річарда знаходиться на Андріївському узвозі, 15. Він переходив від одного господаря до іншого і з цим будинком пов’язано чимало легенд. Одна з них говорить про те, що тут живуть привиди, які лякають людей. Але зі своїми «функціями» вони не справляються, у замку прагнули поселитись художники, скульптори та київська богема.
Машина часу
Щоб потрапити в минуле, є простий спосіб: відвідати музеї, яких у Києві чимало. Зануритись у побут українського села можна у Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогові (вул. Академіка Тронька, 1), відчути себе козаком — на Мамаєвій Слободі (вул. Михайла Донця, 2). Оновити знання з історії нашої країни зможете у Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2).
Київ — багатостороннє місто. Крім музеїв, визначних будівель, тут можна відпочити духовно й відвідати Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка, Національну музичну академію імені Петра Чайковського, Національну філармонію України чи концерти органної музики в костелі св. Миколая.
Гості міста й кияни люблять відпочивати в Національному ботанічному саду імені М. Гришка, Ботанічному саду імені О.В. Фоміна. Дуже популярні Гідропарк, Пуща-Водиця та Голосіївський ліс і парк імені М. Рильського. Вибір за вами!