Той, хто хоч раз бував у Львові, міг сповна оцінити і насолодитися старовинною архітектурою, запашною кавою та різноманіттям львівських кнайп. Та якщо історичне середмістя вже вивчене згідно наших рекомендацій, пропонуємо проїхати кілька зупинок і побачити ті цікаві місця Львова, які хоч і віддалені від центру, проте не менш варті уваги.
Музей народної архітектури та побуту
Це музей просто неба, відомий народною назвою «Шевченківський гай». Етно-парк розташований на території, яку місцеві називають Кайзервальд. Тут можна перенестися у минулі століття, побачити, як жили наші пращури, та відчути себе справжнім галичанином, бойком чи буковинцем. Адже музей поділений на етнозони, які представляють регіони Західної України: Львівщина, Бойківщина, Лемківщина, Закарпаття, Буковина, Покуття, Гуцульщина, Полісся та Волинь.
На території села-музею, крім селянських садиб, знаходяться школа, дерев’яні церкви, млини. Загалом – понад 100 пам’яток народної дерев’яної архітектури. Серед атракцій – діючі олійня, пасіка, кузня. Усі охочі можуть познайомитися та навіть опанувати древні ремесла.
«Шевченківський гай» є одним з найулюбленіших місць відпочинку львів’ян та гостей міста. У музеї часто проводять фольклорні ярмарки, фестивалі, майстер-класи з соломоплетіння, виготовлення ляльок-мотанок, гончарства та випічки. А ще тут час від часу знімають фільми.
Як добратися: з центру міста від площі Митної трамваями №2 та №7 або маршрутними автобусами №50, 5А, 18.
Музей працює щодня з 9.00 до 18.00. Однак у понеділок та вівторок усі садиби зачинені – можна лише погуляти територією гаю. Вартість квитків – 30 грн.
Личаківський цвинтар
Кладовище-музей знаходиться недалеко від «Шевченківського гаю». Однак не варто намагатися подивитися ці два музеї за один день. Адже на кожен з них піде не одна година. На меморіальному кладовищі знаходиться понад 300 тисяч поховань. Відкритий 1786 року, сьогодні це один із найстарших комунальних цвинтарів Європи.
Кладовище заснували на місцевості Личаків у XVIII ст. після того, як австрійська влада заборонила ховати людей на цвинтарях довкола міських храмів. До сьогодні тут збереглися розкішні каплиці. А багато скульптур на могилах заможних львів’ян є дійсно архітектурними шедеврами.
На території цвинтаря є ряд військових меморіалів – починаючи від учасників польського повстання 1830-1831 рр. і закінчуючи похованнями воїнів АТО. Також Личаківський цвинтар відомий тим, що тут знайшли вічний спокій відомі діячі мистецтва та культури: Іван Франко, Соломія Крушельницька, Маркіян Шашкевич, Станіслав Людкевич, Іван Труш, Ігор Білозір, Володимир Івасюк, Грицько Чубай та багато інших.
Як добратися: Личаківський цвинтар розташований на вул. Мечникова. Вхід у музей коштує 30 грн. Доїхати від центру міста можна трамваєм №7.
Фабрика повидла
У мікрорайоні Підзамче збереглася неоготична будівля з баштою, яка нагадує справжній замок. Знаходиться вона на вул. Б.Хмельницького на Жовківській рогатці. Колись на кожному виїзді зі Львова стояла так звана рогатка – шлагбаум або брама, своєрідна межа між містом та селами. Саме тут сьогодні можна побачити цей цікавий об’єкт. Чому будівлю почали називати Фабрикою повидла – достеменно невідомо. Адже повидло тут ніколи не варили. Її збудували на початку ХХ ст. як частину спиртового заводу. А в радянські часи тут діяв консервний завод.
Сьогодні на території Фабрики повидла влаштовують мистецькі заходи, виставки і фестивалі. Кілька років тому будівлю викупив австрійський бізнесмен, який обіцяє відреставрувати її і перетворити на повноцінний мистецький центр.
Як добратися: З центру маршрутним автобусом №20 на вулицю Б. Хмельницького до зупинки «Рогатка».
Футуристична бібліотека
Центр ім. митрополита Андрея Шептицького побудували у Львові цього року. І вже з самого початку він став приваблювати молодь як затишне і сучасне місце. Це багатофункціональний заклад: він об’єднує велику бібліотеку і майданчик для культурних заходів та наукових конференцій.
Бібліотеку збудували за проектом німецьких архітекторів. Ззовні будівля нагадує стоси книг. У бібліотеці є відкриті тераси з чудовою панорамою, а також кафе та книжковий магазин. Тому центр Шептицького – не лише бібліотека у класичному розумінні, а й публічний простір, де можна з користю та задоволенням провести час.
Як добратися: Центр Шептицького розташований на території університетського містечка на вулиці Козельницькій біля Стрийського парку. З центру можна доїхати автобусом 3А.
Чортові скелі
Львів славиться не лише старовинною архітектурою. Тут також є багато парків, скверів та пам’яток природи. Одне з таких цікавих місць – Чортові скелі – знаходиться на околиці міста. Місцина оповита легендами та приваблює шукачів пригод.
З містикою, крім назви, це місце насправді має небагато спільного. Раніше скелю називали «Чатова», тому що місцеві мешканці з неї чатували за підходом татар. Це був своєрідний спостережний пункт.
Однак скелям приписують цікаву властивість: вони нібито бережуть місто від граду та бурі. Як тільки хмари закриють верхівку дерев — значить наближається негода. «Закурив чорт файку»,— жартують місцеві жителі.
Сьогодні це є одним з улюблених місць відпочинку львів’ян, кому набридли прогулянки міськими вулицями і хочеться бути ближчим до природи,
Як добратися: Чортові скелі знаходяться у передмісті Львова – біля села Лисиничі в межах Винниківського лісопарку. У Львові з зупинки на вул. Личаківській можна сісти в автобуси №5А, 29, які прямують на м. Винники, і доїхати до с. Лисиничі. А звідти – піднятися стежкою до скель.
1коментар