Уже два роки в Україні діє проект Європейського союзу “Географічні зазначення”, який сприяє розвитку внутрішнього туризму а також впроваджує гастрономічні туристичні маршрути в Україні.
12 грудня відбулася етногастрономічна подорож “Дорога вина та смаку Української Бессарабії” у форматі онлайн. В той же час учасники зустрічі – а це представники Доріг смаку з усієї України – мали змогу спробувати продукцію фермерів, отримавши напередодні конференції дегустаційні сети.
Подібні маршрути вже давно існують в Європі й користуються неабиякою популярністю у туристів, адже вони враховують, як доїхати, на чому дістатися, де оселитися, куди піти, де смачно поїсти і випити.
Дорога вина і смаку Української Бессарабії об’єднала найцікавіші об’єкти винного і гастрономічного туризму. Серед них виноробні, сироварні, виробники м’ясних делікатесів, а також природні та історичні туристичні локації регіону. Маршрут пролягає через всю Бессарабію і стартує в Одесі.
Отож, більше 50 учасників онлайн туру змогли не тільки познайомитися з учасниками гастрономічного маршруту “Дорога вина та смаку Української Бессарабії”, а й спробувати її смаки під коментарі творців цих унікальних продуктів. До речі, на сайті «Дороги вина і смаку Бессарабії» можна знайти візуалізацію туристичних маршрутів, картотеку суб’єктів дороги і маркет-плейс, де можна замовити продукцію локальних виробників.
Національний експерт проєкту ЄС “Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні” з етногастрономічного туризму Олена Мотузенко розповіла що маршрут довжиною 800 км об’єднує 22 учасників. Це найкращі регіональні виробники вин і традиційних продуктів, які мають потенціал для отримання географічних зазначень для своїх продуктів і перебувають на цьому шляху.
До маршруту долучилися й надавачі інших туристичних послуг – заклади розміщення, харчування, етноколективи та ін. Вони сприяють створенню комплексної туристичної пропозиції та представляють весь спектр культурного ландшафту регіону.
Керівник сектору сільського господарства Представництва ЄС в Україні Крістіан Бен Хелл зазначив, що система доріг вина та смаку України – важливий інструмент економічного розвитку регіонів та створення нових робочих місць.
Гості презентації мали можливість особисто познайомитися з кожним учасником гастромаршруту та розпитати їх про туристичні можливості виноробні чи фермерської локації. Завдяки проекту і спільному досвіду майже всі “смачні” локації маршруту турбуються про прийом туристичних груп, обіди у фольклорному стилі, розваги та ночівлю туристів.
Винороби та фермери крім дегустацій пропонують панорамні прогулянки, участь у зборі винограду, веломаршрути. А ще вони задумують нові проекти, створють нові смаки і навіть пишуть книги, як власниця “Бринзарні” у с. Приморське Кілійського району лідер Slow Food Bessarabia Лариса Титикало.
Що дегустували під час онлайн туру? Вина SHABO, Колоніст, Villa Tinta, Bolgrad, органічне вино V.Petrov, полинове вино винного льоху Vinaria – всього 14 марок якісного вина.
Пробували на смак: тернове варення і в’ялену баранину з кластеру Frumushika-Nova, волоські горіхи від медово-горіхового кластера Причорномор’я, виноградне варення від V.Petrov, бринзу і качиний паштет з Брінзарня, цукерки з сиром від еко сироварні «Щедра околиця», м’ясні закуски суджук і карнак від механи “Балканська Ястія”, плавневий мед з Вилково.
Крім представників двох пілотних маршрутів “Дорога вина та смаку Української Бессарабії” та “Дорога вина та смаку Закарпаття” у презентації взяли участь ініціативні групи зі створення аналогічних маршрутів в інших регіонах України. За словами Національного експерта проекту ЄС “Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні” зі створення та розбудови Доріг вина та смаку, директора творчого об’єднання “Славута” Валерії Бондаренко, нещодавно зареєстровано громадську спілку “Дорога смаку Криворіжжя”. Діє ініціативна група “Дороги смаку Черкащини” й формується “Дорога смаку Буковини”. Об’єднують зусилля туристичні громади Херсонщини, Прикарпаття та Слобожанщини.”
фото Виноробня, Колоніст, Україна