Чи чули ви колись, що єдиний в Європі степовий водоспад знаходиться в Україні? Чи чули ви колись, де знаходиться найбільший ретро-музей техніки? Чи чули ви колись, що десь є локація, на теренах якої фрукти визрівають раніше, ніж у субтропічному Криму? Якщо ні – то запрошую вас мандрівкою Запорожжям. Тією територією, яка колись була ЗА дніпровськими порогами.
Коли людина сходить з потягу на вокзалі Запоріжжя, то перш за все бачить промислові майданчики, дим заводів та притаманну мільйоннику метушню. Звичайно, майже всі українці знають про Хортицю, але досить невеликий процент може похизуватися фактом відвідування знакового для українця місця.
Хортиця
Основними пунктами на Хортиці є Музей козацтва та макет Січі.
Музей зараз зачинено на реекспозицію (на жаль). У Січі гості можуть завітати до козацької церкви Покрови (яка конфесійно належить до ПЦУ), ознайомитися із побутом козаків, відвідати репліки козацького житла, спробувати традиційну українську кухню. На території Січі проводяться тематичні історичні та просвітницькі заходи, фестивалі та навіть першу в Україні опера під відкритим небом. За анонсами культурних заходів можете слідкувати на ostriv.
Але Хортиця – це не тільки Січ та вали. Це величезна територія із буйними степовими травами, дохристиянськими капищами та курганами.
Не треба засиджуватись у корчмі. Візьміть їжу та напої із собою (але не викидайте в жодному разі недоїдки та упаковки!) і пройдіться трошки південніше у напрямку берега. Туди, де ковили та співи птахів. Туди, де не чути автомобільних клаксонів та шурхоту шин.
Ви будете дихати ароматом гарячого степу, чути розмови унікальних представників степової фауни (а Хортиця – то є заповідник) та відчувати ніжні поштурхи ковилів по ногах. Це те шалене і несамовите відчуття, коли людина, не віддаляючись від мегаполісу, може поринути у доурбаністичне спілкування із природою.
На півдні острова також є реставраційний ангар, в якому ви можете побачити артефакти, знайдені гідроархеологами. Це човни часів російсько-турецької війни. В майбутньому гідроархеологи сподіваються відкрити власний музей дніпровського судноплавства та та суднобудівництва.
Розвиток заповідника триває і зараз. Наразі триває облаштування нового комплексу «Священні Дуби Хортиці», який буде стилізований під давньоруське святилище та дуже прозоро нагадує вінтерфеллівське чардерево.
- Кошторис: вхід на Січ – 48 грн.
- Режим роботи: з 9:30 до 16:30, окрім понеділка.
Музей історії зброї
Опісля такого історичного заряду інтегруватись у урбаністичну спільноту потрібно поступово. Тому переміщуємось на Соборний проспект, 189, де розташована одна з найбільших приватних колекцій зброї на теренах екс-СРСР, яка називається «Музей історії зброї».
Колекцію створив запорізький колекціонер Віталію Шлайферу, вона експонується на другому поверсі його магазину зброї.
Можна наперед замовити екскурсію, щоб більше дізнатися про історію експонатів.
Прямуємо далі Соборним проспектом. До речі, цей проспект офіційно є найдовшим у Європі.
Доходимо до перетину Соборного із проспектом Металургів і повертаємо ліворуч, у бік промзони. Звучить страшно, правда?
Так, а інколи навіть і страшно виглядає. Але доїжджаємо власним або громадським транспортом до заводу Укрграфіт. Бачимо вказівники «Фаетон», і прямуємо за ними.
За синіми воротами – найбільший в Україні Музей техніки. Від автомобільних магнітол і колекційних сірників із зображенням автівок до танків та гвинтокрилів. Майже уся техніка на ходу. в тому числі і найстаріше авто на ходу в Україні – Ford A 1929 року випуску.
- Кошторис: дорослий квиток 80 грн, дитячий – 50 грн, індивідуальна екскурсія – 200 грн.
Для поціновувачів гастротурів Запоріжжя теж гостинно пропонує унікальні точки. Це дві крафтові броварні, які варять своє пиво і реалізують лише у власних ресторанах.
Перша – «Пінта», Соборний пр-т, 171. У наявності завжди 4-5 сортів лагерів, які відрізняються густиною, а також Red Ale за ірландським рецептом, фламандські елі верхового бродіння та сезонне пиво. Наприклад, минулого літа Пінта зварила шикарний літній ель із додаванням меліси та м’яти, що було дуже доречно у літню спеку.
Друга броварня розташована на вул.Жаботинського, 50А, і має назву «Заїмка». Броварня має стандартний набір світлих та темних лагерів, але головна риса «Заїмки» – це трав’яні та фруктові елі. Чорничне, обліпихове, медове пиво верхового бродіння є візитною карткою цього закладу. Рекомендується для відвідування поціновувачам експериментального пива.
Коли скуштували Запоріжжя історичного, розбавили його Запоріжжям технічним та залили згори Запоріжжям пінним – прямуємо до справжньої козацької столиці. Попереду – місто, де Богдана обрали гетьманом. Місто, звідки козаки вирушали на жовтоводську битву. Місто, з якого воля розлилася по всій Україні.
Попереду – Нікополь та Нікопольщина.