Номер 5 за кількістю згадок в Instagram належить хмарочосу Вілліс Тауер (англ. Willis Tower), Чикаго, США.
Почнемо з переліку особливих фактів про цей хмарочос.
- Willis Tower фактично ініціював еру хмарочосів світу. Після завершення будівництва в 1973 році Willis Tower протягом 25 років утримував звання найвищої будівлі на планеті. Саме тому він має визначну історію з багатьма унікальними фактами.
- Willis Tower — другий за висотою хмарочос США. Висота 110-поверхового будинку становить 442 метри, з урахуванням двох шпилів висота будинку становить 527 метрів.
- Willis Tower розташований в самому центрі Чикаго.
- Величезний успіх Willis Tower у соціальних мережах значною мірою зумовлений найвищим у Сполучених Штатах оглядовим майданчиком Skydeck, що знаходиться на 103-му поверсі. Щороку цей майданчик відвідує понад 1,7 мільйона відвідувачів.
- В додаток до Skydeck в 2009 році було урочисто відкрито скляну терасу The Ledge, яка пропонує унікальний вид на місто з висоти понад 400 метрів.
- В ясний день з оглядових майданчиків видно чотири штати: Мічиган, Індіана, Іллінойс і Вісконсін.
- Ще один унікальний факт – цей хмарочос змінює свою назву. Раніше він мав назву Сірз Тауер (Sears Tower). Місцеві жителі досі називають будівлю старою назвою. Сучасна назва також тимчасова і має термін дії 15 років, тобто до 2024 року. Пояснення цього факту таке. Замовником будівництва хмарочосу і його першим власником була компанія «Сірз, Робак та Ко» (Sears, Roebuck and Co), тому спочатку будинок називався Sears Tower. В 1994 році «Сірз, Робак та Ко» продала вежу і вже в 1995 році повністю виїхала з будинку. Проте до 2003 року зберігалися права на назву будинку. Після 2003 року будинок так і залишався зі старою назвою. В березні 2009 року компанія «Willis Group Holdings, Ltd» підписала контракт на оренду декількох поверхів в будинку і отримало право змінити назву хмарочоса на 15 років. Тому 16 липня 2009 року Сірз Тауер було офіційно перейменовано у Вілліс Тауер. Але це ще не кінець історії – в 2015 році Willis Tower був куплений компанією «Blackstone» за 1.3 млрд. дол., що є найвищою ціною, коли-небудь сплаченою за нерухомість у США за межами Нью-Йорка. Тому очікуємо нову назву хмарочосу. Тим паче, що теперішній власник назви «Willis Group Holdings» теж змінив свою назву.
Відео вечірнього Чикаго з Вілліс Тауер на нашому телеграм-каналі
Трохи історії хмарочосу і компаній, які з ним пов’язані.
Наприкінці 60-років компанія Sears, Roebuck and Co була однією з найбільших торговельних мереж світу з більше ніж 350 000 співробітників. В 1969 році компанія вирішила побудувати центральний офіс. За задумом споруда висотою понад 400 метрів складалася з 9 квадратних труб, що утворюють в основі будівлі великий квадрат, який стоїть на вбитих у тверду породу бетонних палях. На 50 поверхів піднімаються 9 зварних сталевих труб. Потім будинок починає звужуватися. Ще сім труб йдуть до 66-го поверху, а п’ять піднімаються до 90-го поверху, і тільки дві труби утворюють останні 20 поверхів.
Така трубчаста конструкція показала свою ефективність та економічність. Тому її почали використовували в більшості надвисоких будівель, включаючи нинішню найвищу будівлю в світі Бурдж Халіфа. В лютому 1982 року на даху хмарочоса було встановлено дві телевізійні антени заввишки 80 метрів кожна, загальна висота будинку склала 520 метрів. Пізніше західна антена була подовжена ще на 7 метрів і загальна висота будинку склала 527 метрів. На даний момент це третя за висотою будівля в Західній півкулі, а також 23-я за висотою в світі.
Ще цікаві факти.
У червні 2006 року семеро чоловіків були заарештовані ФБР і звинувачені в змові з метою знищити вежу. Після трьох судових процесів п’ятьох підозрюваних було засуджено, а двох виправдано. Лідера угруповання засудили до 13 з половиною років ув’язнення.
Загальна площа будівлі становить 351 800 м2. Будівля була призначена для розміщення 16 500 працівників.
Над Skydeck на 103-му поверсі розташований семиповерховий механічний пентхаус.[13]
Два ліфти ведуть прямо з вестибюля до оглядового майданчика Skydeck. Ці ліфти піднімаються до 103-го поверху за 60 секунд, дозволяючи пасажирам відчути зміну тиску під час підйому.
Станом на 2018 рік всі ліфти хмарочосу перевозили 5,8 мільйонів пасажирів на рік.
У вестибюлі Wacker Drive розміщена робота Джейкоба Хашимото «У серці цієї нескінченної частинки галактичного пилу». Вона складається з понад 7000 дисків рисового паперу та смоли, які підвішені до стелі.
В 1981 році Ден Гудвін, одягнений у костюм Людини-павука, здійснив перший успішний підйом на вежу, який тривав сім годин. Гудвіна заарештували і звинуватили у незаконному проникненні. Після тривалого допиту Гудвіна звільнили з в’язниці.
В 1999 році француз Ален «Людина-павук» Робер теж здійснив підйом, використовуючи лише свої босі руки та босі ноги.
З 2009 року щорічно Willis Tower приймає змагання по підйому по сходах до 103-го поверху. Це найвищий рівень для такого типу змагань у світі.