Спочатку загальна інформація.
Штат Юта знаходиться в центрі західної частини США. Його площа становить 219 887 кв.км.
Розташований на стику трьох великих географічних регіонів: Скелястих гір, Великого Басейну та плато Колорадо. Звідси перша особливість Юти – штат має дуже різноманітний рельєф. На півночі здіймається хребет Уосатч, який піднімається до 3700 м над рівнем моря. На північному сході розташовані гори Юїнт, що піднімаються до висот більше 4000 м. Найвища точка штату – гора Кінгс-Пік має висоту 4123 м. У західній частині хребта Уосатч є кілька долин, де зосереджено близько 75% населення Юти. Захід штату — пустельна територія, яку перетинають невеликі гірські хребти.
Головна річка – Колорадо з притоками Грін-Рівер та Сан-Хуан. На півночі Юти розташоване найбільше озеро в західній частині США – Велике Солоне озеро. Приблизно 30% території штату покрито лісами, близько половини лісового масиву – федеральна власність (кілька національних лісових заповідників). У більшості лісів вирубка заборонена.
Тому штат Юта став зосередженням дивовижних природних пам’яток, які отримали статус національних парків. Основні з них: Національний парк Арки, Брайс-Каньйон, Долина монументів, Велике Солоне озеро, гірськолижні курорти.
На карті Юта виглядає як майже рівний прямокутник. Штат багатий на корисні копалини. Тому головною галуззю економіки у штаті є гірничодобувна промисловість. Тут розробляються родовища міді, свинцю, золота, срібла, цинку, залізняку, нафти, вугілля та урану.
На на наступному фото – бентонітові пагорби в Юті. Бентоніт – це колоїдна глина вулканічного походження. В Юті вона має такий незвичайний вигляд.
Основні властивості бентоніту – пластичність, здатність до набрякання, висока сорбційна активність. Використовується в багатьох технологічних процесах. Навіть у косметології.
Відео бентонітових пагорбів Юти на нашому телеграм-каналі
До речі, в Україні знаходиться найбільше родовище бентонітових глин у Європі та одне з найбільших у світі. Бентонітові глини в 1986 році стали основним адсорбційним матеріалом, що використовувався під час аварії на ЧАЕС та ліквідації її наслідків.
На фото так звана Хвиля (The Wave) – гірське формування з пісковика, розташоване на кордоні двох штатів – Юти та Арізони на схилі Coyote Buttes на Плато Колорадо. Хвиля складається з пісковика юрського періоду, вік якого приблизно 190 мільйонів років.
Відео Хвилі Юти на нашому телеграм-каналі
Про особливості населення штату та інші природні пам’ятки в продовженні