Brigham Young leading Mormons to Salt Lake City, Utah.
© North Wind Picture Archives
Продовження розповіді про штат Юта, США. Початок тут.
Штат Юта цікавий не тільки природою, а і місцевим населення. У національному опитуванні Інституту Ґеллапа 2012 року цей штат був визнаний «найкращим штатом для життя». Тому багато хто вважає його найдивовижнішим у США. Населення Юти становить близько 3,3 млн осіб, приблизно 80 % з яких живуть в агломерації Солт-Лейк-Сіті, залишаючи решту територій штату майже безлюдними. Міське населення становить 87 % від населення штату, що робить його 6-м за рівнем урбанізації штатом США. І це при тому, що Юта 33-й штат за чисельністю населення.
Назва «Юта» походить від назви народу Юта і означає «люди гір». Задовго до прибуття перших європейських колоністів, на території сучасної Юти проживали племена юта, пайюти, навахо та гошути. Першими з європейців сюди прибули іспанці. Потім ці землі належали Мексиці, яка втратила їх після американо-мексиканської війни (1846—1848). У 1896 році Юті офіційно надано статус штату США.
Одними з перших європейців на території штату Юта були колоністи з релігійної секти мормонів. На чолі з їхнім лідером Джозефом Смітом вони організували поселення неподалік Великого Солоного озера. Саме тут згодом і заявилося місто Солт-Лейк-Сіті, добре відоме завдяки Олімпіаді, столиця і найбільше місто штату. Юта і сьогодні є найбільш релігійно однорідним штатів у США. Близько 70 % жителів штату є членами Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів, найбільшої гілки мормонізму, яка значною мірою впливає на культуру штату та повсякденне життя.
Юта – це дивовижні природні пам’ятки, сконцентровані переважно в п’яти національних парках.
Один із найвідоміших – Парк Брайс-Каньйон (Bryce Canyon National Park), який розташований на південному заході штату. Площа парку – 145 км². Він був названий на честь піонера-мормона Ебенезера Брайса, який оселився в цьому районі в 1874 році. Став національним парком у 1924 році. Має унікальну геологію. Тут вода, лід та вапняки створили неповторний музей природних скульптур та архітектурних чудес.
Величний амфітеатр каньйону прикрашений тисячами худу (hoodoos). Це пальцеподібні залишки стародавніх скель, які утворилися внаслідок ерозії. Вони мають різні кольори – помаранчевий, рожевий, вершковий. Ці залишки мають химерні форми, створюючи неймовірний та чарівний краєвид. У 2018 році Брайс-Каньйон прийняв 2 679 478 відвідувачів. Основний недолік – віддалене розташування Брайса.
Стародавні індіанці, які мешкали на цій території, вірили, що hoodoos – перетворені в камінь люди, покарані за гріхи могутнім койотом. Тут розташована скеля Молот Тора.
Офіційний сайт парку – https://www.nps.gov/brca/index.htm
Відео з Парку Брайс-Каньйон на нашому телеграм-каналі
Про інші природні пам’ятки в продовженні