Центральний парк Нью-Йорка – найбільш відвідуваний парк США. За рік його відвідують понад 25 мільйонів людей!
Парк розташований на острові Манхеттен. Довжина парку – близько 4 кілометрів, ширина – близько 800 метрів. Загальна площа цієї оази у центрі міста – 341 гектар (для порівняння, площа Монако – 202 гектара). Але Центральний парк у кілька разів поступається площею найбільшому парку в місті – Пелем-Бей-парку (11200 гектарів), що знаходиться в Бронксі.
Центральний парк з вікна хмарочосу Steinway Tower – відео на нашому телеграм-каналі
Парк обслуговується приватною некомерційною організацією, яка керує парком за контрактом із владою міста Нью-Йорк.
Naphtalina/iStock
Історія будівництва парку.
За період з 1820 по 1850 населення міста Нью-Йорка зросло більш ніж у 4 рази, подолавши півмільйонний рубіж. Місто, засноване на південному краю Манхеттена, швидко розширювалося, і відокремлених місць для відпочинку ставало все менше і менше. Тому ідея утворення громадської зони відпочинку, всупереч містобудівному плану, зародилася задовго до утворення парку.
Для сучасного сприйняття цікаво, як на користь необхідності такого місця висловився тогочасний відомий ландшафтний дизайнер Ендрю Даунінг: «великий і загальнодоступний парк, хоч і вимагатиме коштів, але при цьому облагородить, зробить культурним національний характер, виховає любов до сільської краси… у такому парку жителі кататимуться на возах, верхи на конях… і на якийсь час забудуть гуркіт бруківки і сліпучий блиск цегляних стін».
Центральний парк з вікна хмарочосу One 57 – відео на нашому телеграм-каналі
Вибору місця розташування сприяв складний рельєф місцевості зі скелястими виступами, мало придатний для будівництва та господарського використання, що позначалося на вартості землі.
У липні 1853 року законодавчі збори штату Нью-Йорк проголосували за документ про примусове відчуження приватної власності на виділеній території площею 778 акрів (3,1 км) під улаштування парку. На компенсації власникам планувалося витратити понад 5 млн. доларів.
На території парку знаходилися невеликі одноповерхові поселення зі своїми церквами та школами. На підставі цього закону було відселено близько 1600 мешканців, усі споруди було знесено.
Будівництво парку тривало з 1858 по 1873 рік, коли його було офіційно відкрито. У рельєфному відношенні його територія спочатку являла собою кам’янисті височини у поєднанні з болотами та маршами. Ґрунтовий покрив не підходив багатьом рослин, передбачених планом, тому вилучався і вивозився межі міста. На його місце було транспортовано понад 7 млн. куб. м. плодючої землі з Лонг-Айленда і Нью-Джерсі. Більшість гірських порід було висаджено в повітря, на що знадобилося близько 250 тон пороху — більше, ніж у найбільш кровопролитній битві Громадянської війни США при Геттісберзі, в якій загинуло близько 50 000 осіб.
Зображення тераси Bethesda з фонтаном і статуєю Ангела води, що благословляє воду. Символ чистої води та здоров’я. Ескіз 1852 р., початок будівництва 1862 р., сучасний вигляд.
Як це і буває в реальному житті, в ході будівництва проект постійно змінювався. Тільки одна показова деталь – проектна кількість мостів зросла з 9 до 34. На купівлю землі замість запланованих 5 млн. доларів було витрачено приблизно 7,4 мільйона доларів. Для порівняння, Сполучені Штати купили Аляску — понад 600 тисяч квадратних миль — у Росії в 1867 році за 7,2 мільйона.
Незважаючи на те, що парк виглядає дуже природньо, практично всі ландшафти тут створені людьми. У парку є кілька штучних озер, велика кількість алей, дві льодові ковзанки, куточки «недоторканої дикої природи», галявини, що використовуються для різних спортивних змагань, дитячі майданчики і свій зоопарк. 10-кілометрова дорога, що оточує парк використовується бігунами, велосипедистами та любителями роликових ковзанів. У вихідні дні та після 7 години вечора на цій дорозі автомобільний рух заборонено.
Одним із найпопулярніших творів мистецтва в Центральному парку Нью Йорка є «Аліса в країні чудес» (встановлена в 1959 р.). Аліса та її кішка сидять на вершині гігантського гриба в оточенні її друзів із країни чудес: Чеширського кота, Божевільного Капелюшника, Соні та Білого Кролика. Дітям дозволяється забиратися на цю статую.